Ankara gülüş tasarımı estetik diş hekimliği alanına ait olup, çeşitli nedenlerle estetik açıdan bozulan diş ve diş etlerinin düzeltilmesine yönelik bir tedavidir. İyi bir gülümseme kişinin görünüşünü ve kendine güvenini etkiler. Bu nedenle gülüş tasarımı son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

Gülüş Tasarımı Nedir? 

Ankara gülüş tasarımı, kişinin yüz özelliklerini dikkate alan, güzel ve doğal bir görünüm elde etmek için ihtiyaç duyduğu bir diş şeklidir. Dişler arasındaki boşluk, renk değişikliği ve çarpıklık kötü bir gülümsemenin nedenleridir. Bu gibi durumlarda gülen yüz teması sayesinde yüzünüze en uygun tasarım oluşturulacak ve uygulanacaktır.

 Gülüş Estetiği, zirkonyum kaplama, diş eti tedavisi, beyazlatma, diş boy ayarı, köprüler, dudak şekillendirme gibi en güzel gülüş uygulamasıdır. Yani kişinin güzel bir gülüşe sahip olması için bu estetik basamaklar boyunca uygulama yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sonucunda dişleriniz ve gülüşünüz optimize edilecektir.

Gülüş Tasarımları Nasıl Yapılır? 

Gülüş tasarımı tedavisinin birçok aşaması vardır. Bu aşamalarda ilk adım, doktorun tasarımına göre hastaya nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini ve hangi estetik müdahalenin gerekli olduğunu belirlemektir. Üst çene belgelenmiştir, gerekli fotoğraf ve tasarımlar test edilmemiştir, bu sayede modelleyebilir ve inceleyebilir. 

Tedavi Öncesi Yapılması Gerekenler

Hastanın isteğine göre özel dişler tasarlanmalıdır. Diş tasarımı yaparken en doğru tasarımı yapabilmek için yüz, çene, dudak yapısı, diş şekli ve diş etlerinin özelliklerini öğrenmemiz gerekir.

Dudak, diş eti, diş gibi birçok estetik kriter arasındaki ilişkilerin tek tek ve kendi aralarında değerlendirildiği detaylı bir estetik analizi içeren gülümseme formunun değerlendirilmesidir. Bu, bir tedavide veya çoklu tedavi planlarında yapılabilir.
Her insanın farklı bir görünümü ve kişiliği vardır, bu nedenle özellikle ön dişlerin tedavisi her bireyin isteklerine, alışkanlıklarına ve konuşma şekline göre tasarlanmalıdır.

Bir gülüşü tasarlarken dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiğini (beyaz estetik) ve diş etlerinin oluşturduğu bölgenin estetiğini (pembe estetik) değerlendirilir. Bunun için öncelikle dişeti yüksekliğinin fotoğraflanması ve tasarıma hangi dişlerin dahil edileceğinin değerlendirilmesi gerekir.
Daha sonra dişin dişeti seviyesi klinik ve radyolojik olarak incelenir. Daha sonra bir tedavi planı netleştirilecektir.

Gülüş tasarımı, kişinin yüzüne en uygun gülüşün estetik standartlara uygun olarak dişlere zarar vermeden oluşturulmasıdır. Ankara gülüş tasarımı amacı, tedavi başlamadan önce hayalinizdeki gülüşe kavuşmak için gerekli adımları belirlemek, planlamak ve uygulamaktır. Gülümseme Tasarımı eşsiz bir sanat eseridir. 

 Gülüş tasarımı estetik amacın yanı sıra hastanın diş sağlığını korumak ve daha iyi duruma gelmesini sağlamaktır. Ayrıca gülüşüne güvenen kişilerin sosyal yaşamlarında daha girişken olduklarını ve daha olumlu ilişkilere sahip olduklarını gösteren birçok bilimsel çalışma vardır ki bu hem iş hayatında hem de sosyal hayatta başarı ile ilişkilidir.

Ankara gülüş tasarımı sürecinde klasik teknikler kullanılabileceği gibi dijital bir gülüş tasarım yöntemi olan özel gülüş tasarım yazılımı da kullanılabilir. 

Gülüş Tasarımı Aşamaları Nasıl Uygulanır? 

Gülüş Tasarımı için kişilerin fotoğraf ve videoları Gülüş Tasarımı Yazılımına aktarılır. Yazılım birçok estetik kriteri göz önünde bulundurarak dişlerin şeklini ve boyutlarını ideal olarak dişlerin ve diş etlerinin bulunduğu yerde belirler. Bu aşamada kişinin dişleri varmış gibi 2D ve 3D görüntüleri oluşturulur. Bu, insanlara süreç tamamlandığında nasıl görüneceğine dair bir fikir verecektir. Ancak bu noktada, tasarım hala ekranda görülebilir ve tasarımı yapılan diş kişinin ağzına aktarılır.

Yeni dişlerin yüzünüzde nasıl göründüğünü ve konuşmayı nasıl etkilediğini test etmeniz açısından ekran görünümleri önemlidir. Bu noktada hiçbir insan doğal dişine dokunulmaz. Tasarımı beğendiğinizde, asıl işleme başlar. Bu aşamada öncelikle hastanın gerekli muayenesi yapılır ve ağız ve dişlerin görüntüleri alınarak dijital ortama aktarılır. Bu görüntüler daha sonra en iyi tasarımın modellendiği dijital ortama aktarılır. Modellemeye göre gerekli uygulama geçilir.

Ankara gülüş tasarımı öncesi ve sonrası süreci önceden tahmin edebilmek, kişinin süreç üzerinde kontrol sahibi olmasını da sağlar. Dişler, diş etleri ve kemik arasında gerekli seviyeler ve ölçüler tamamlandıktan sonra yapım planı ortaya çıkar.